Do nového století
Rok 2001 a tedy vstup do nového století oslavili ve firmě opět rekordním obratem, vyjádřeným poprvé nikoli v markách, ale v eurech. Zatímco v roce 2000 dosáhl v přepočtu 1,344mld. EUR, v roce 2001 už to bylo 1,644mld. EUR, tedy nárůst o 22%. Výfukové systémy a topení se na tomto výsledku podílely částkou 1,577mld. EUR. Zvýšil se přímý prodej do automobilek, kde se výrobky Eberspächer montují jako součást prvovýbavy. Z půl milionu vyrobených nezávislých topení ročně bylo 80% expedováno přímo k výrobcům vozidel. Pro společnost pracovalo 5206 zaměstnanců.

K novinkám toho roku patřilo dálkové ovládání nezávislého topení s ovladačem velikosti přívěsku na klíče. Zařízení nabízí i možnost programovat topení na následujících 24 hodin. Systém je interaktivní – displej ovladače informuje o okamžitém stavu a funkci topení a o teplotě ve voze. Pro ty, kdo chtějí své topení ovládat mobilním nebo standardním telefonem, je připraven modul Calltronic.

Po mnoha letech neustálého růstu poklesl v roce 2002 obrat o 14% na 1,413 mld. EUR. Hlavní podíl na tom měla výroba pro automobily – její propad činil 13,7% a odpovídal situaci
v automobilovém průmyslu. Přesto se podařilo dosáhnout i pozitivních výsledků. Eberspächer se u některých výrobců prosadil jako výhradní dodavatel nezávislých topení (MAN, Neoplan), jinde (např. DAF) byl označen jako „preferovaný dodavatel“.

Výroba elektrických přihřívačů PTC stoupla na milion ročně a stále se rozšiřuje. Nabízejí se ve třiceti variantách a stovce modelů. Jejich výrobu zahájil provoz v novém závodě o ploše 8000 m2.

Ještě v roce 2003 se automobilový průmysl v Evropě i v USA potýkal s nižší poptávkou, což se obdobně projevilo v celém oboru automobilového průmyslu. Změna nastala v první polovině roku 2004, kdy obrat společnosti Eberspächer vzrostl. Příčiny této příznivé změny spočívají jednak v představení nových modelů vozů v Evropě, jednak v zahájení sériové výroby výfukových systémů v USA. Převzaté zakázky vzrostly o 17 %.

V současné době má Eberspächer 25 firem ve třinácti zemích na celém světě a zaměstnává 5200 spolupracovníků. Divize výfukových systémů a nezávislých topení mají vlastní výrobní či kooperační závody v USA i v Číně, kde se výrazně prosazují a jsou příslibem dalšího rozvoje už v nejbližších dvou letech.
——————————————————————————————
     
zavřít